Search
  • Uygar Özel

Pul tasarımcısı Gamze Aksoy Alaçam'ın hikayesi

Gamze Aksoy Alaçam, aklında sanat okumak hiç yokken, sanki çocukluğunda birlikte fotoğraf çekildiği o tavuk ile geleceğe gülümseyen o küçük kız, bugün Türkiye Cumhuriyeti pullarının üzerinde Türkiye coğrafyasının az rastlanan, hatta nesli tükenmekte olan eşsiz hayvanlarını resimleyen, hayvan koruma kurum ve derneklerinde başta kuş türleri olmak üzere, onları kağıt üzerinde yeniden canlandıran, arşivleyen bir sanatçı. Izmir Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi ile başlayan ve Izmir ve Eskişehir’de sanat lisansı ve yüksek lisansı olarak devam eden sanat yaşamına çeşitli arkeolojik kazı çalışmalarını, çeşitli illerde yaptığı duvar resimlerini, çocuk mobilyaları tasarımlarını bile sığdırmış. Datça’da ailesi ile sessizlik içinde çalışmalarını sürdüren İzmirli sanatçı ile hayatındaki bir çok şeyin başladığı yer olan Buca’daki eski, Izmir Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi binasında, daha eski adı ile Baltacı Köşkü’nde buluştuk.


-Aslında hikayenin kökleri hep derinlerdedir ya; insan geriye dönüp baktığında görür, adımlarına yön veren kilit taşlarını. Benim için de öyle oldu. Daha çocuklukta “-bu kız ressam olur" demiş anlayan birileri, ama bence kâğıda aktarımın, dışavurumun öncesi kendimi ele verdiğim nokta, dış dünyayı izlemek, onu incelemek… Elime geçen her şeyi, güneş ışığına tutar bakardım. Yapraksa damarlarını, taşsa siluetini; rengin ışıkla değişimini görmek için. Görmekten, gözlemekten aldığım keyif hâla çocukken olduğu kıvamda, diyerek sanatçı kişiliğin oluştuğu çocukluk günlerini özetliyor, ve devam ediyor.


-Aklımdan resmin okulunu okumak geçmezken, bir şekilde kendimi şu an bir odasında söyleştiğimiz bu muhteşem binada, o günün İzmir Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'nde buldum. Ardından D.E.Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi, sonra Eskişehir A.Ü. Resim Bölümü'nde yüksek lisans. Dolu dolu bir eğitim süreci gibi görünebilir. Bu sürecin içinde özellikle lise yılları çok kıymetli idi. Ama sanki bir şey hep eksikti. Okul sonrası farklı mesleki alanlarda çalıştım. Kelimenin tam anlamıyla savrulduğum da oldu. Bir gün, Ege Üniversitesi bahçesinde otururken, bir kuş gezinmeye başladı etrafımda. Simsiyah tüyleri, turuncu gagasıyla bir masaldan çıkıp gelmiş gibiydi. Bense bir masalın içine çekilmeye hevesli...

-Şunu kuvvetle hissettim: o kuş hayatıma bir şey getirdi. Ne olduğunu görmem gerek. Bazen sadece hissedersiniz. Sonradan karatavuk olduğunu öğrendiğim o kuş pusulam oldu. Ve çizdiğim ilk kuş da o oldu…


-Sonra hep kuşlar, hep kuşlar oldu… Ve boşluk dolmuştu sanki, ait olduğum yerdeydim. Güzellikleri aşkla izlemenin, gören gözlerle paylaşmanın ruhsal doyumu, çocukluğumdan beri beni her şekilde besleyen doğaya duyduğum gönül borcunu, doğa koruma mücadelesinin bir parçası olarak ödeme şansı.


-Acemilik dönemim diyebileceğim dönemde iki çocuk kitabı resimledim. İlk ciddi kitap illüstrasyonu çalışmamı ise Güler Sarıgöl 'ün "Annesinin kızı" kitabı ile yaptım. Doğa Derneği'ne etkinlik afişleri ve posterler çalıştım. Onu Akdeniz Koruma Derneği izledi. Hayatıma balıklar ve mavinin binbir tonu girdi. Son olarak Trakuş'un ( Türkiye’nin Anonim Kuşları) çok yakında raflarda görebileceğimiz, Türkiye'nin en kapsamlı kuş tanım kitabı olan " Türkiye 'nin Kuşları " adlı kitap için çizdim. Onlarca kuş türü çizmek benim için tam bir okul oldu. Bugünlerde kitabı elime almayı heyecanla bekliyorum. Kitap devam ederken, yine Trakuş' la birlikte PTT için üç leylek türünü pul olarak çalıştım. Dünya Çevre günü pulu geldi ardından.


Son olarak da bu yıl; PTT, Gamze Aksoy Alaçam’ın Akdeniz Foku çizimi ile Nesli Tükenmekte Olan Ulusal Yaban Hayatı temalı 2021 Avrupa Pul Yarışması’na katılıyor.


© Görseller ve metinler telif haklarına tabidir. Kaynak göstererek dahi eser sahibinden izinsiz kopyalanması fikri mülkiyet hukukuna aykırıdır. (Uygar Özel - Temmuz 2021 / Gazete Yenigün)

13 views0 comments